Tunezja ciekawostki cz2


Strona główna -> Tunezja -> Tunezja ciekawostki cz2
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Z Tunezji przywieść możemy wiele ciekawych i atrakcyjnych pamiątek: dywany, kilimy, wyroby skórzane, a także charakterystyczne fajki wodne, figurki wielbłądów i ceramikę. Jeśli zamierzamy kupić coś na targu lub w sklepie warto targować się, ceny zazwyczaj są mocno zawyżone, a zwyczaj targowania się jest elementem tradycji tunezyjskiej. Arabowie zazwyczaj ulegają i znacznie obniżają cenę towaru.


W Tunezji istnieje tradycja targowania się

Używanie prawej ręki

Należy też pamiętać o tym by nie wzbudzać kontrowersji wśród konserwatywnych Tunezyjczyków i uważać na to by jeść prawą ręką, a nie lewą. Lewa ręka służy do mycia i uważana jest za nieczystą. Tradycja ta wywodzi się od czasów Proroka, wtedy już panował zwyczaj wchodzenia do toalety lewą nogą, a wychodzenia z niej prawą.

Prawa kobiet w Tunezji

Tunezja jest chyba najbardziej liberalnym krajem, spośród szeregu państw arabskich. Kobiety mają tam znacznie większe prawa i przywileje niż mieszkanki na przykład Izraela. Kobiety mogą uczyć się (stanowią około 55% wszystkich słuchaczy szkół wyższych), zasiadać w parlamencie i pracować.  W Równouprawnienie zapewnia kobietom prawo wyboru stroju europejskiego lub chusty. Mogą też bezpłatnie i legalnie dokonać aborcji na życzenie. Prostytucja i domy publiczne również są tam legalne. Mimo to wiele kobiet żyje zgodnie z ortodoksyjnymi zasadami islamu.

Hammamet

Łaźnia (hamman) jest charakterystycznym elementem infrastruktury miast tunezyjskich. Można w niej skorzystać z kąpieli, sauny, a także masażu. Kobiety i mężczyźni korzystają z łaźni o różnych porach, w dużych miastach są specjalne łaźnie dla kobiet i dla mężczyzn. Dla turystów powstają specjalne łaźnie koedukacyjne.

Ostrożnie z alkoholem

Koran zabrania Tunezejczykom spożywać alkohol, mimo to zdarza się im pić napoje alkoholowe ale raczej nie w miejscach publicznych. Szczególnie źle widziane jest picie alkoholu przez kobiety, nawet Europejki. Turystkom poleca się zamawianie drinków w barach przyhotelowych. Zakaz publicznego spożywania alkoholu dotyczy przede wszystkim miesiąca ramadan. Wtedy też nie wolno jeść, pić i palić w miejscach publicznych. Turystów, którzy nie przestrzegają tego zakazu mogą spotkać niemiłe uwagi ze strony Tunezejczyków.

Język

W Tunezji obowiązują dwa języki. Językiem urzędowym jest arabski, a biznesowym język francuski. Mimo to w wielu miastach i regionach turystycznych można porozumiewać się po angielsku. Wielu mieszkańców Tunezji zna dobrze do 3 języków europejskich, choć prawie 30% społeczeństwa jest niepiśmienna.  Dobrze jest więc  zapamiętać niektóre zwroty w języku arabskim, to sprawi, że możemy liczyć na większą życzliwość ze strony mieszkańców Tunezji. Oto klika z nich: na‘am – tak;    lā – nie;    marhaba – witam;   shukran – dziękuję;   salam alejkum – pozdrowienie uniwersalne.Tunezja - miasta

Al-Mahdija Maksar Monastyr Tunis


Tunezja - co warto wiedziećTunezja - Kuchnia Tunezyjska Kuchnia Tunezyjska
Tunezyjska kuchnia należy do najbardziej pikantnych na świecie, a jej podstawowym ...
Tunezja - Zwyczaje i tradycje w Tunezji Zwyczaje i tradycje w Tunezji
Kafeterie cieszą się dużą popularnością w Tunezji. Są to ...
Tunezja - Pamiątki z Tunezji Pamiątki z Tunezji
Tunezja oferuje turystom wiele atrakcyjnych pamiątek, które nabyć można na ...
Tunezja - Tunezja ciekawostki Tunezja ciekawostki
Chociaż Tunezyjczycy są tolerancyjni i otwarci, należy pamiętać o ...
Tunezja - Przykładowe tunezyjskie menu Przykładowe tunezyjskie menu
brochette - kebab z mięsem lub rybą kammounia - duszone mięso z ...
Tunezja - Krainy geograficzne Tunezji Krainy geograficzne Tunezji
Tunezja zajmuje najbardziej na północ wysunięty skrawek kontynentu ...
Tunezja - Tunezja aspekty prawne Tunezja aspekty prawne
Aby podróżować do Tunezji należy posiadać paszport, którego ...

Tunezja ciekawostki cz2 - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies